חיפוש
מוצרים
כתבות
כתבות/עיצוב גנים/פנג שואי

 

 

  עקרונות הפנג שוואי בגינה

פנג שואי – תורה סינית עתיקה שפרושה המילולי הוא רוח ומים.
הרוח והמים שניהם בתנועה מתמדת מניעים את הצ'י – שהוא הכוח המניע של החיים או אנרגית החיים. האדם מושפע לטוב ולרע מהסביבה בה הוא נמצא ולכן חשובה מאוד ההתייחסות לכל הסובב אותנו ולמקום בו אנו נמצאים. הפנג שואי שואף ליצור סביבה הרמונית ומאוזנת.
גינה לרבים מאיתנו היא השער של הבית, פינת מרגוע, מקור שמחה ולעיתים גם ריפוי בעיסוק... אנחנו בונים אותה בדרך כלל בהתאם לתחושות אישיות, נעזרים באנשים שמבינים בתחום ובדוגמאות שראינו במקומות שונים ורוצים להביא אותה לאיזו שלימות שתהיה טובה בשבילנו וכל אחד יש לו את הפנטזיה שלו.
חשוב בפנג שואי שתהיה זרימה אנרגטית רכה ושיהיה חיבור לסביבה ולטבע גם מבחינת נופית וגם מבחינת החומרים.
איזון בין היין והיאנג- ניגודים שמשלימים זה את זה ולמעשה לא מתקיימים אחד בלי השני. היאנג – שמש, גבריות, אור, חום, אקטיבי. היין- ירח, נשיות, חושך, קור ופסיביות. המפגש והיחס בניהם הוא חלק מההרמוניה והאיזון הכללי שסביבנו.

 
 

לפי הפנג שוואי, הדרך שבה נעצב את הגן והסביבה, נמקם אלמנטים כמו  מים, גשרים, שערים, ספסלים, שבשבות, צמחים מיוחדים ופסלים, נשתמש בצבעים, יכולה להשפיע על היכולת שלנו לגעת ולשלוט במצב הבריאות וההצלחה בחיים שלנו.
הפנג שואי מתמקד באיכות הצ'י בסביבה שלנו, ההרמוניה ועיצוב הפנג שואי בגינה, מציעים לנו דרך ישירה להשפיע על מהלך חיינו.
הגינה בנויה בקווים רכים, וצריכה להיות מאוזנת מבחינת היין והינג - כלומר צמחים גבוהים ונמוכים, עלים גדולים וקטנים, עירוב של ניגודים שמשלימים זה את זה.
בעזרת  מפת "הבגואה" הפנג שוואי מאפשר להשפיע באופן חיובי על 9 כיווני מפתח בחיים – עושר, תהילה, זוגיות, ילדים, יצירתיות , קריירה, ידע, משפחה ובריאות. לכל אחד מהם יש איזור ספיציפי בבית או בגינה שמתקשר לצבעים , צורות, יסודות וחומרים.
חמשת היסודות חשובים שמתקשרים לכל איזור הם אדמה, מתכת, מים, עץ ואש היחסים שבניהם, ההתאמה והשילוב לכל פינה בשילוב עם צבעים נכונים הם שמשפיעים על הזרימה וההרמוניה בגינה והם שיכולים ל"חזק" כיוונים מסויימים.
צפון- איזור הקריירה והמסע היסוד המשפיע הוא מים והצבע שחור, צפון מזרח- איזור של ידע היסוד אדמה וצבעי שחור, כחול וירוק, מזרח- בריאות ומשפחה עם יסוד עץ וצבע ירוק, דרום מזרח- שפע, מזל והצלחה ויסוד עץ, צבע ירוק סגול ואדום, דרום- מוניטין, היסוד אש וצבע כתום ואדום, דרום מערב- זוגיות, נישואין ויחסים, היסוד אדמה וצבע אדום ורוד ואפרסק, מערב- יצירתיות וילדים עם מתכת וצבע לבן, צפון מערב- כוחות עוזרים עם מתכת וצבע אפור.


הרומנטיים או ליצור קשרים חדשים – הפנג שוואי מציע לשתול צמחים עם פרחים אדומים או ורודים. הצבה של שבשבות רוח גם עשויה לעזור להחייאת הצ'י באיזור לדוגמא – איזור הנישואין בדרום מערב של החצר או הגינה, אם רוצים לחזק את הקשרים הרומנטי.
כיוון צפון - איזור קריירה מאופין ע"י מים וצבעים כהים, אלמנט של מים שמשמיע רעש ומסמל זרימה טובה של מהלך החיים יכול להתאים.
כיוון דרום מזרח - שפע, מזל והצלחה, קשור לכסף, היסוד המאפיין הוא עץ שמתחזק ע"י מים שמסמלים בפנג שוואי שפע וחיים, לכן גם באיזור כזה מתאים אלמנט של מים אולי שמשולב בעץ.
גינה מוזנחת ולא מטופלת מנקזת החוצה אנרגיות. עם זאת הגן לא חייב להיות מהוקצע במאת האחוזים, אבל לתת תחושה של בריאות וחיים.

 
 

מים, אש, עץ, אדמה ומתכת הם היסודות החשובים ליצירת סביבה טובה ורצוי להשתמש בהם. עם זאת צבעים יכולים להוות תחליף למקרה שאין באפשרותנו להשתמש בכולם. כחול ושחור מסמלים מים, ירוק - עץ, סגול, אדום וכתום - אש, צהוב כסף ולבן -   מתכת. רצוי לבחור צבעים שאהובים עליכם ומשתלבים יפה, למנוע מונוטוניות בגינה גם ע"י הצבעים – פריחות בעונות שונות וגם בעזרת משחקי גבהים. תמיד שיהיה יופי מסוים.
פינות חדות מכוונות לבית אינן מומלצות לכן אם יש פינות של מוסך, מחסן או בית של שכן כדאי לחסום אותן בעזרת שיח או עץ, דבר שרובנו עושים באופן טבעי מבלי לדעת.
החצר רצוי שתהיה מרובעת, אפשר לבנות אותה כך מצמחים גם אם זו לא צורתה המקורית ולהשתמש בפינות שנוצרו ליצור גינת ירק, פינת התבודדות או פינת צל.
ישנם עוד הרבה כללים וטיפים ואפשר להעזר במומחים לתחום, אבל מאוד חשוב להקשיב לאינטואיציה האישית, ללב, לראות את הדברים ולנסות להתחבר אליהם, הזרימה
הטבעית וההרמוניה הם המפתח לרוב הדברים המוצלחים בחיים.

בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל