חיפוש
מוצרים
כתבות
תכנון ועיצוב גנים/הדומם בגן

הדומם בגן

הדומם בגן מהווה חלק עיקרי בשלד ומהות הגן. גבולות הגן בד"כ מוגדרים על ידי דומם - הבית, גדר, מחסן, חניה, מסלעה וכו'.
בתוך הגן ישנה חלוקה נוספת
שנוצרת על ידי שבילים, פרגולה, פינות ישיבה שונות, בריכות נוי או שחיה ועוד. כל אלו יכולים להיות חלק מעיצוב הגן,  עיצובם, צבעיהם והמיקום שלהם יכולים להיות חלק מהקו בגן לזרום איתו ולתת לו משמעויות נוספות.
למשל קירות בצבע מסוים יכולים להדגיש איזור וצמחיה, בתוך גדר ניתן לשלב אדניות בנויות או תלויות, ניתן ליצור גומחות בגדר או קיר שיתאימו לצמח מסוים וידגישו גם את הצמח וגם את הפינה ועוד
.


במקביל ניתן להשתמש באלמנטים דוממים נוספים כמו למשל
עציצים צבעוניים בודדים או בקבוצות שיכולים להיות ללא צמחים כלל או בשילוב צמחיה בשלל צבעים הם יכולים להוות מוקד מעניין בגן ולעזור בהדגשת סגנון מסוים, יש עציצים עם אורינטציה מזרחית, ים-תיכונית, יפנית ועוד .
סלעים ואבנים מיוחדות אשר
ממוקמים בצורה מענינת יכולים לתת אפקט חדש ושונה לחלוטין לגינה, משהו פיסולי שיכול לעמוד בפני עצמו או להיות חלק תבנית של מסלעות והגבהות.


כמובן שפסלים יצירתם של אומנים מיקצועיים או חובבנים יכולים לתת רוח שונה לכל גן ולהוות מוקד משיכה לעין ונוכחות רבה.  גם פסלים פשוטים יותר שאינם עבודת יד כמו חיות למיניהן, פיטריות וגמדים שמשולבים בגן צובעים לנו פינות בחיוך ובצבע אחר מהצומח.

חפצים תלויים כמו מוביילים, כדורי זכוכית, פעמונים ועוד על פרגולה, בפינת ישיבה או על עצים מוסיפים לאווירה, חלקם אף משמיעים צלילים עם משב הרוח לתוספת אווירה.

בריכות של מים כמובן אך גם אלמנטים קטנים של מים עם מזרקות, מפלי מים, כדורים וגלגלים מסתובבים שיכולים גם לעמוד בפני עצמם ולא עם בריכה גדולה מוסיפים צליל של מים ותנועה לגן.
ריהוט בגן יכול להיות בפינה מיועדת לכך בפרגולה או פינת ישיבה מסודרת אך גם ספסל בודד פשוט או בנוי, מעץ, אבן, אדני רכבת או כל שילוב אחר נותן טון נוסף לגינה.

 

לפי תורת הפנג שוואי, הדרך שבה נעצב את הגן והסביבה, נמקם אלמנטים כמו  מים, גשרים, שערים, ספסלים, שבשבות, צמחים מיוחדים ופסלים ונשתמש בצבעים, יכולה להשפיע על היכולת שלנו לגעת ולשלוט במצב הבריאות וההצלחה בחיים שלנו.


לכן במהלך תיכנון גינה או בעיצוב גינה קיימת יש לשים דגש רב על בחירת
הדומם בנוסף לבחירת הצמחים.

הכותבת-
דורית וונדי - מתכננת גינות במשתלות וונדי 


פסלים בגן - תמונות מתערוכת הפסלים שנערכה במשתלות וונדי

בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל