חיפוש
מוצרים
כתבות
תכנון ועיצוב גנים/עצי צל - המזגנים של הגן

                                                                                            לכתבות בנושאים נוספים לחצו לשונית כתבות

חום יולי אוגוסט נופל עלינו כל שנה בכבדות רבה ומבריח אותנו לתוך הבית הממוזג.  בחוץ בגינה חם ולח והשמש יוקדת, אך אם נשכיל לשלב בתוך בגינה עצי צל שיצרו אפקט של קירור ואוורור נוכל לבנות לנו פינות חביבות בן נוכל לשבת ולנוח אחרי יום עבודה מפרך, עם כוס משקה קר וליהנות מיפי הגינה בצל ובקרירות יחסית.

עצי צל בגינה עשויים להוריד את הטמפרטורה בסביבתם בין 5-10 מעלות ולהוות מזגן אמיתי של הגינה.

עצי הצל הם מוקד חשוב בגן וכדאי לתכנן אותם נכון על מנת שמצד אחד יצלו על הגינה ויצרו נקודות קרירות ומאווררות ומצד שני לא יחשיכו מדי את הגינה ויאפשרו גם לפרחים לצבוע לנו את הגינה.  שטחי הגינה קטנים עם השנים ועל כן עלינו לחפש עצי צל שלא יהיו גדולים מדי.  חשוב גם לתת את הדעת על האגרסיביות של השורשים והמרחק של השתילה מקיר, מדרכה או ביוב וההשפעה של העצים עליהם.
קצב הצימוח הוא נושא חשוב בבחירת עץ היות ואנו צריכים להיות מודעים לכמה זמן לוקח לעץ להגיע לגדלו הרצוי לנו, לעיתים הסבלנות היא גורם מכריע. חשוב גם לוודא התאמה לאזור המבוקש מבחינת תנאי אקלים כמו קור בחורף, סוגי קרקע, קרבה לים ועוד.
מימין - כרבל לביד

העצים הנשירים משירים את עליהם  בחורף, יש בזה יתרון מסוים גם לדשא אם מצוי בקרבתם, מאפשרים לו תקופה של מעט יותר אור וכמובן לנו להתחמם מעט בשמש.

בקיץ הם מלאי עלים ופרחים והם מצלים על הגן ומקשטים אותו. אנו מכירים את האלביציה הורודה בפונפוני פרחים ורודים באביב, כליל החורש המוכר גם מהטבע בפריחה מדהימה באביב לפני לבלוב העלים, לגסטרמיה הודית שישנם זנים חדשים שעמידים לקימחון ופורחים בשלל צבעים בקיץ, פררכידנדרון מעוקל עם פומפונים  כתומים באביב ופרות יפיפיים בצורת סלילים בקיץ, בולוסנתוס נאה עם פריחה סגולה ותות בכות שניתן לעצב אותו כפרגולה. כולם עצים לא גדולים 6-5 מ' גובה ועם זאת ניתן לבנות אותם כך שיצלו על פינת ישיבה.


תות בכות

עצים ירוקי עד בסדרי גודל כאלה הם הכרבל הלביד בצורתו הטבעית, אריטרה דיבריקטה  עם לבלוב חדש בצורה זוויתית וצבע אדמדם שנותן מראה של פריחה, קופניה דמוית חרוב שכשמה כן היא, איקליפטוס מאדים עם פריחה מדהימה באדום או כתום בתחילת הקיץ, מרקהמיה שפורחת רוב הקיץ בצהוב ריחני וברכיכטונים  לזניהם בצבעים שונים.

נקודה נוספת שיש לחשוב עליה היא  פרות  עצי הנוי ועצי הפרי שמשמשים לצל כמו תות בכות, תות רגיל ועצי הנוי עם פרות שונים, הם עשויים לגרום לליכלוך בעונות מסוימות ואם הפינה מיועדת גם לישיבה זה עשוי להיות לא נעים.

מימין - איקליפטוס אדום

אפשר גם להשתמש בעצים או שיחים גבוהים על מנת להסתיר שמש צד ולא בהכרח לשבת מתחתם בהתאם למבנה החצר, עצים כמו שזיף הדובדבן (פיסרדי) בעליו האדומים, סיזיגיום אוסטרלי, פודוקרפוס, דק פרי לזניו השנים בצהוב -כתום  ועוד יכולים לעצור את השמש הקופחת לחלק משעות היום.


אצלינו בגינות ההדגמה בוונדי יש כמה דוגמאות לעצים שעושים צל ומצצנים את האויר מתחתם באופן מדהים.

חשוב להשאיר פתחי אוורור בגן כיוון שתנועת אויר היא מפתח לצינון ויש להקפיד ולבחון את כיווני הרוח הרגילים בסביבתנו ולא לבלום אותם והרי לנו מזגנים טבעיים ללא צריכת חשמל כלל.

משמאל - איקליפטוס טורלי

בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל