חיפוש
מוצרים
כתבות
תכנון ועיצוב גנים/ניגודיות בגן

ניגודיות בגן 


 

על פי כללי הפנג שואי הגינה צריכה להיראות כיצירה של הטבע. בהתבוננות בתופעות שונות בטבע כמו עונות השנה, יום ולילה, קור וחום, גבוה ונמוך, חיים ומוות, ניתן לראות שכל תופעה בטבע הבריאה מורכבת משני כוחות מנוגדים היין והיאנג. אלו שני הפכים משלימים של אותה אנרגיה או תופעה.

 

ובעיצוב הגן – ניגודיות זה שם המשחק!

 

אור וצל – חשוב שיהיו בגינה חלקים מוארים (יאנג) ומקומות מוצלים (יין), ומומלץ לתכנן גינה יותר מוארת מחשוכה. אם אור שמש חזק שוטף את גינתכם ברב שעות היום, אפשר להציב בה פרגולה מסוככת שתאזן את כמויות הצ'י הרבות. ואם צמרות עצים סבוכים מכסות את שמי הגינה ומחשיכות אותה אולי זה הזמן לגזום מעט כדי לאפשר חדירת קרני שמש ועימן אנרגיה נעימה.

דינמיות וסטטיות – הטבע נמצא כל העת בתנועה מתמדת כחלק מתהליך השינוי הקיים בכל תופעה בו. היכן שיש תנועה אנו מוצאים חיים. כדי לשמור גם כאן על חוקי האיזון יש ליצור תנועה בגינה תוך הדגשת החלקים הקבועים בה. את האובייקטים הנעים יש להציב בסמיכות לאובייקטים הסטטיים כדי לשמור על החיבור הרעיוני ביניהם. לדוגמא: הצבת נדנדה או שבשבת רוח במרכז המדשאה, תליית ערסל בין שני עצים, תכנון בריכת מים או מזרקה לצד סלעיה כבדה.

סדר מול אי סדר – על מנת לאפשר לאנרגיה חיובית לזרום במעברים חופשיים בכל שטח הגינה חשוב לשמור בה על סדר. חסימות ומעצורים הנמצאים בדרכה של האנרגיה בגינה עלולים להשפיע באותה דרך על הדיירים בבית ולגרום למכשולים ותקיעות בחייהם.

 

 

 

לכן, אל תאגרו בגינתכם חפצים ללא שימוש או גרוטאות למיניהן. טפחו את גינתכם והקפידו על תחזוקה טובה שלה, בכלל זה טיפול ראוי בצמחיה, פינוי עלים יבשים וכן החלפת מים במידת הצורך.

 

אי סדר מסוים נחוץ אף הוא, אך אין הכוונה לבלגן או כאוס, אלא לעיצובה של הגינה בצורה חופשית ופחות מהוקצעת על מנת לשמור על האופי והמראה הטבעיים של הגינה. לכן לצד אזורים מסודרים אפשרו בחלקים מסוימים לצמחים לגדול בצורה פראית ולא אחידה ופזרו אבנים וסלעים בסידור אקראי. בתמונה שימוש "בנחל" חיפויי להפרדה בין אזור מסודר ופראי בגן בשילוב אבנים ושולחן אבן כדומם מאחד

 

 

גבוהה ונמוך – צמחייה גבוהה (עצים) לצד צמחיה נמוכה (שיחים), בתמונה צמחיה כריתית שטוחה בינות לסלעיים מקומיים ברקע שיחיות גבוהות

 

מעלה ומטה – צמחים שכיוון צמיחתם כלפי מעלה לעומת צמחים המשתרעים על פני האדמה.

ובצבעים – פרחים בצבעי יין – כחול/סגול לצד פרחים בצבעי יאנג – אדום/כתום/צהוב/לבן

 

 
עגול וחד – צמחים קוצניים לצד צמחים בעלי עלים רחבים ועגולים, בתמונה צמחיה שושנית וזיפית ברקע של שיחים רקים ועגולים
חלק ומחוספס – צמחים בעלי עלים חלקים לצד כאלו בעלי מרקם מחוספס.

 

את אותה אנרגיה (צ'י) עצומה שהינה הכוח העומד מאחורי כל תופעות הקיום לא תמיד אנחנו יכולים לתפוס, אולם אפשר לחוש אותה באמצעות גירוי חמשת חושינו. תוכלו לגעת, לראות, להריח, לטעום, לשמוע, לשמוח ולרקוד.

 

שיהיה אביב מלא בהשראה..

בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל