חיפוש
מוצרים
כתבות
תכנון ועיצוב גנים/גן ים תיכוני

חזרה לשורשים - תכנון הגן הים תיכוני

כשכדור הארץ מתחמם והשמש קופחת ומקורות המים הולכים ומתדלדלים, נחשוב מחדש על הגן הים תיכוני (לעומת הגן הטרופי או אירופאי ואנגלי) שהוא חסכוני במים ועמיד לחום הרב אצלנו בקיץ.

בנוסף המגמה בגינון בשנים האחרונות היא חזרה לטבע – המראה הטבעי , שימוש בחומרים מקומיים, צמחיה טבעית לאזור  ומראה שמשתלב באופן פשוט וזורם בסביבה.

כשאנו באים לתכנן או להדגיש את הסגנון הים תיכוני בגינה, צריכים אנו לבחור צמחית שלד שתבנה ותחזק את המראה הטבעי בגינה, שימוש בצמחי בושם, מטפסים, אבנים טבעיות,  החייאת פינות מוצלות ויצירת מוקדי  עניין תוך הוספת עציצים שישלימו את הסגנון.

ישנם עצים יפים כגון אלות, אלונים, שיקמה, חרובים, ער אציל , כליל החורש ועוד שגדלים בטבע באזור או שאוקלמו ומתאימים לאקלים ים תיכוני. העצים יצרו בשבילנו חורש אשר יצל על הבית והגן ויקל  בתקופת הקיץ החמה.

בין עצי החורש  נשתול  שיחיה ריחנית ופורחת כגון צמחי יסמין שונים, מרוות ,טרכלוספרמום יסמיני, וינקה מיג'ור,  רוזמרין, אזוביון ועוד.

שימוש באבנים טבעיות לבניית שבילים, הגבהות ומסלעות מחבר אותנו לסביבה ובינות הסלעים והאבנים נוכל להשתמש בצמחיה מעניינת ופורחת שחלקה מקומית וחלקה מאוקלמת בארץ אך תואמת את המראה והתנאים כמו צמחי תבלין רבים שחלקם הוזכרו קודם,  דגניים שונים כגון זיפנוצה , מיסקנתוסים שונים, מיני כריך, שיסמנטיום , שיחי קליסטמון ,גרוילאה וכסיות שיפליאו בפריחתם בעונות השונות.

בל לנו לשכוח את הפקעות השונות שאנו נמצאים כעת בפתחה של עונת השתילה, שמתאימות מאוד לגן הים תיכוני הטבעי כמו רקפות, כלניות, חצבים ועוד.


ורד מטפס בנקסי


בוגונבלאיה

בפינות שונות בגן ובפרגולות נשתמש בצמחי בוגונבילאה שצבעם המרהיב ופריחתם השופעת נותנים את חותמם בגן זמן רב ואליהם אפשר לצרף מטפסים שונים כגון מיני ורדים כמו ורד בנקסי,  קוקטייל, ועוד שמראם טבעי ופריחתם נפלאה.

שימוש בזרעים של פרחי בר שנפוץ בשנים האחרונות יכול לתת לנו פתרון לשטחים גדולים שצריך למלא.

עציצים יכולים להעשיר ולצבוע פינות שונות בגן, ושילוב בתוכם של צמחי גרניום, סוקולנטים,  מרוות, ויטדניה, בקופה, בידנס יוצר מוקדים יפים וצבעוניים.


ורד מטפס קוקטייל


מרווה גוארנית

הגן הים תיכוני הוא הרבה יותר צנוע מגנים אחרים מעט סגפן ולא מפונק  אך בעונת הפריחה אין דומה לו, וכמו הטבע סביבנו כך גם הגינה. הגן הים תיכוני מתמזג עם הסביבה בה הוא נטוע, המשך לטבע ולנופים שסביבנו.
בניית אתריםבניית אתריםעולם הגן - אתר הבית של משתלות וונדי וקלשתיל